Praktyka zawodowa
Zasady realizacji praktyki zawodowej
1. Zawodowe praktyki studenckie są realizowane w oparciu o
Zarządzenie Wewnętrzne 96/2020 Rektora Politechniki Wrocławskiej.
2. Filia Politechniki Wrocławskiej w Legnicy organizuje praktyki zawodowe dla studentów studiów stacjonarnych I stopnia inżynierskich.
2.1 Studenci kierunku IOZE rekrutowani w roku akademickim 2018 i kierunku BMP rekrutowani w roku akademickim 2017 i 2018 studiują według profilu praktycznego. Tych studentów obowiązuje praktyka trzymiesięczna.
2.2 Studenci kierunku IOZE i kierunku BMP rekrutowani w roku akademickim 2019 i kolejnych studiują według profilu praktycznego. Tych studentów z obowiązuje praktyka sześciomiesięczna.
- Praktyka zawodowa inżynierska trzymiesięczna jest realizowana w cyklach miesięcznych po 2, 4 oraz 6 semestrze w letniej przerwie semestralnej i zaliczana w 6 semestrze dla studentów III roku studiów I-go stopnia (studia inżynierskie).
- Praktyka zawodowa inżynierska sześciomiesięczna jest realizowana w cyklach dwumiesięcznych po 2, 4 oraz 6 semestrze w letniej przerwie semestralnej i zaliczana w 6 semestrze dla studentów III roku studiów I-go stopnia (studia inżynierskie).
3. Czas trwania praktyki:
trzymiesięcznej wynosi min. 480 godz. (12 tygodni)
sześciomiesięcznej wynosi 960 godz. (24 tygodnie)
4. Praktyka zawodowa jest bezpłatna. Ewentualne dodatkowe koszty związane z jej realizacją (np. koszty specjalistycznych badań lekarskich wymaganych przez pracodawcę) ponosi student lub pracodawca, wg umowy pomiędzy stronami.
5. Na czas realizacji praktyki zawodowej student musi posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW (koszty ubezpieczenia ponosi student).
6. Realizacja programu praktyk i staży studenckich podlega bezpośrednio Dyrektorowi Filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy. Sprawy formalne związane z przygotowaniem, realizacją i zaliczeniem praktyki prowadzi Opiekun Praktyk.
7. Opiekunem Praktyk zawodowych jest:
Dyrektor Filii w Legnicy
dr inż. Tadeusz Lewandowski
e-mail: praktyki.flg@pwr.edu.pl
8. W zakładach pracy, gdzie realizowana jest praktyka, student podlega zakładowemu opiekunowi praktyk, który na zakończenie wystawia opinię o studencie na Formularzu Oceny- (ZAŁĄCZNIK NR 1).
9. Praktyki są organizowane w sposób indywidualny - student samodzielnie podejmuje kontakt z wybranym przez siebie zakładem pracy (patrz pkt. 10), strony ustalają termin i przebieg praktyki (warunek: realizacja ramowego programu praktyki – (ZAŁĄCZNIK NR 2).
10. Student samodzielnie poszukuje zakładu pracy, w którym będzie realizował praktykę. W celu ułatwienia poszukiwania miejsc realizacji praktyki na stronie internetowej udostępniony jest wykaz zakładów pracy – (ZAŁĄCZNIK NR 3),które oferowały miejsca praktyk dla studentów Filii Politechniki Wrocławskiej w Legnicy. Oferty praktyk znajdują się także na stronie internetowej Biura Karier Politechniki Wrocławskiej, na której są zamieszczane na bieżąco ogłoszenia i zapotrzebowania na praktykantów napływające z zakładów pracy.
11. Ze względu na koszty i sprawy organizacyjne praktyka powinna być zorganizowana w miejscu zamieszkania studenta. Opiekun Praktyk może wyrazić zgodę, aby praktyka odbywała się poza miejscem zamieszkania studenta, jeżeli nie spowoduje to zakłóceń w realizacji programu praktyki i student lub zakład pracy zobowiążą się do pokrycia wynikających z tego tytułu kosztów (zakwaterowania, przejazdów).
12. Jeżeli w czasie trwania studiów student wyrazi wolę realizacji dodatkowej praktyki zawodowej (niezakłócającej programu i toku studiów) realizowanej merytorycznie zgodnie z kierunkiem studiów, filia wyrazi zgodę i przeprowadzi procedurę przygotowania praktyki tak jak dla obowiązkowej praktyki inżynierskiej.
Procedura i tryb realizacji praktyki zawodowej:
- krok 1: student zapisuje się na kurs PRAKTYKA w semestrze 2,4 i 6-tym.
- krok 2: student kontaktuje się samodzielnie z zakładem pracy w celu uzyskania zgody na realizację praktyki wg ramowego programu praktyk i ustala termin jej przeprowadzenia.
- krok 3: student zgłasza u Opiekuna Praktyk, wolę realizacji praktyki zawodowej w wybranym przez siebie zakładzie pracy i przedstawia opiekunowi niezbędne informacje o pracodawcy: nazwa zakładu pracy, adres, informację o rodzaju działalności, zakresie praktyki, kontakt i ew. adres strony internetowej. Informacje na tym etapie, można uzyskać za pomocą elektronicznej poczty studenckiej wysyłając na praktyki.flg@pwr.edu.pl zapytanie. W temacie wiadomości należy wpisać: ZAPYTANIE_NAZWISKO_IMIĘ_KIERUNEK_ROK STUDIÓW
- krok 4: po uzyskaniu wstępnej zgody zakładu pracy i Opiekuna Praktyk na realizację praktyki u danego pracodawcy, student za pomocą elektronicznej poczty studenckiej, wysyła na praktyki.flg@pwr.edu.pl (lub składa osobiście w Dziekanacie) ZAŁĄCZNIK NR 4, który zawiera wszystkie dane formalne, niezbędne do sporządzenia porozumienia miedzy zakładem pracy a Politechniką Wrocławską (dokładna nazwa i adres zakładu pracy, imię i nazwisko osoby posiadającej uprawnienia do reprezentowania zakładu i podpisania z uczelnią porozumienia, ustalony termin i czas trwania praktyki) oraz oświadczenie o wykupionej polisie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), ważnej na okres realizacji praktyki. W temacie wiadomości należy wpisać: ZAŁĄCZNIK_4_NAZWISKO_IMIĘ_KIERUNEK_ROK STUDIÓW.
Opiekun Praktyk zatwierdza ZAŁĄCZNIK NR 4 oraz generuje porozumienie ZAŁĄCZNIK NR 5. Dokumenty w dwóch egzemplarzach - po jednym dla każdej ze stron podpisuje Z-ca Dyrektora Filii. Dokumenty są przekazywane do zakładu pracy za pośrednictwem studenta. Dokumenty można odebrać osobiście w Dziekanacie.
- krok 5: po podpisaniu porozumienia przez zakład pracy, jeden egzemplarz porozumienia pozostaje w zakładzie pracy a drugi student przekazuje do Dziekanatu. Na prośbę zakładu pracy student jest zobowiązany okazać stosowny dokument, potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
- krok 6: realizacja praktyki przez studenta.
- krok 7: złożenie w Dziekanacie wypełnionego formularza oceny ZAŁĄCZNIK NR 1 oraz sporządzonego sprawozdania ZAŁĄCZNIK NR 6 z odbytej praktyki, uwzględniającego dokładny opis wykonywanych zadań, spostrzeżenia, uwagi i wnioski z praktyki UWAGA: zakład pracy nie potwierdza sprawozdania, jest ono wyłącznie do wiadomości studenta oraz Opiekuna Praktyk Filii.
Dokumentację o której mowa w kroku 7, należy złożyć niezwłocznie po zrealizowaniu praktyki. Ostateczny termin przyjęcia dokumentacji to 5 października w roku, w którym praktyka została zrealizowana.
- krok 8: zaliczenie praktyki po 2,4,6 semestrze studiów, wpisanie oceny do elektronicznego indeksu przez Opiekuna Praktyk
UWAGA! student ma obowiązek przechowywania wszystkich kopii Formularzy Oceny do czasu ostatecznego zaliczenia praktyki.
13. Brak zaliczenia praktyki spowoduje konieczność jej ponownej realizacji i zaliczenia.
14. Praktyka zostaje zaliczona na zasadach ogólnych jak dla każdego kursu.